Jubileuszowy, bo już 20 z kolei, Rajd im. Ignacego Łukasiewicza miał na celu zapoznanie nas z zabytkami, informacjami i pamiątkami jakie pozostały w naszym regionie po tym znanym wynalazcy. Dlatego też pierwszym celem naszej wycieczki były Gorlice, gdzie w kamieniczce nieopodal rynku mieści się Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza, w zbiorach którego zachowały się między innymi przedmioty z apteki, którą w Gorlicach prowadził Ignacy Łukasiewicz, a liczne fotografie, dawne widokówki i dokumenty przedstawiają historię przemysłu naftowego w okolicach Gorlic.
W samym mieście widzieliśmy też ustawioną pierwszą na świecie uliczną latarnię z lampą naftową.
Część ekspozycji poświęcono bitwie gorlickiej – największej bitwie w czasie I Wojny Światowej stoczonej w terenach górskich. Naszą uwagę przyciągnęły naturalnej wielkości figury woskowe przedstawiające dowódców i żołnierzy z okresu bitwy i olbrzymia makieta obrazująca przebieg frontu w okolicach Sękowej.
Po opuszczeniu muzeum przejechaliśmy autokarem do Folusza, skąd zaczynała się piesza część naszego rajdu prowadząca przez zalesione zbocza na szczyt Magury Wątkowskiej. Jak przebiegała wspinaczka – widać na zdjęciach. Można dodać tylko; abyśmy nie zapomnieli o szkole, nauce i było nam weselej wędrować, organizatorzy przygotowali nam na szczycie dwa pisemne konkursy, które przeprowadzono w polowych warunkach...
Po drodze minęliśmy tablicę pamiątkową poświęconą wędrówkom Jana Pawła II po tych szlakach, a po zejściu ze szczytu szlakiem, który prowadził pięknym bukowym lasem, już w Foluszu przy wspólnym ognisku i tradycyjnie upieczonej kiełbasce rozdano nagrody zwycięzcom konkursów.
Tekst i zdjęcia : Dariusz S.