Wizyta górników w klasie II b

Opublikowano: poniedziałek, 11.12.2023
Autor: p. J. Kilar
Spotkanie z górnikami       Barbórka to tradycyjne górnicze święto, które obchodzimy 4 grudnia. Ma ono szczególne znaczenie dla naszej społeczności szkolnej, bowiem nasza szkoła nosi imię Dar Górników. Chcąc przybliżyć trudną i odpowiedzialną pracę górnika uczniowie klasy II b wzięli udział w spotkaniu z górnikami naszego regionu, związanych z górnictwem gazowym. Naszą klasę odwiedzili: mama Oliwki, Pani Anita Drzymała, Inżynier Górniczy III stopnia wraz z Panem Tomaszem Nowosielskim Dyrektorem Górniczym III stopnia, obydwoje reprezentują Polską Spółkę Gazownictwa. Zaproszeni goście opowiedzieli o codziennej pracy górników, przybliżyli uczniom legendy związane z górnictwem, wyjaśnili znaczenie elementów stroju (dowiedzieliśmy się np., że mundur górniczy ma 29 guzików, tyle ile lat żyła święta Barbara, patrona górników). Oglądaliśmy również film o Ignacym Łukasiewiczu – pionierze przemysłu naftowego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania do wyświetlanej prezentacji, filmów oraz przygotowanych przez gości łamigłówek. Szczególnie dużo radości sprawiło przymierzanie elementów stroju galowego oraz czapek górniczych. Na koniec uczniowie dostali od gości piękne prezenty . Górnicy pożegnali nas tradycyjnym odzewem kultywowanym przez górników "Szczęść Boże", które jest elementem górniczej kultury.

Spotkanie z górnikami