Warsztaty chemiczne „Mały chemik”

Opublikowano: sobota, 27.11.2021
Autor: p. A. Przybysz
Warsztaty chemiczne      W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty chemiczne „Mały chemik” prowadzone przez Panią Katarzynę, w których wzięły udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Młodsze przedszkolaki uczestniczyły w pokazie chemicznym, podczas którego zapoznały się z zawodem chemika, wysłuchały na czym polega jego praca. Obserwowały eksperymenty między innymi : „Kolorowy cylinder” pokazujące, że woda i olej nie mieszają się ze sobą i ręce należy myć wodą z mydłem, aby dokładnie zmyć brud, „Chemiczne akwarium” - przy użyciu bezpiecznych odczynników, (sody, oleju, octu oraz barwników spożywczych), wspólnie z prowadzącą dzieci przygotowywały „chemiczne akwarium”. Następnie obejrzały samopompujący się balonik, zobaczyły jak nadmuchać balon i nie zmęczyć się tym. Z zaciekawieniem patrzyły jak można wyprodukować pastę do zębów „dla słonia”. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w pokazie, asystując przy wykonywanych doświadczeniach. Na koniec otrzymały dyplomy „Małego Chemika”. Z kolei dzieci 5 i 6 letnie wzięły udział w warsztatach. Samodzielnie wykonały następujące eksperymenty: "Cukierkowa tęcza” - układały na tackach cukierki, a następnie pipetami wkraplały wodę i obserwowały wypływającą tęczę kolorowych barw, „Kolorowe chmurki” - do pojemników z wodą i pianką do golenia, dzieci dodawały roztwór wody z barwnikami, obserwując powstający „Kolorowy deszcz”. Zapoznały się również z pojęciami: „dyfuzja” i „rozszczepienie światła”. W nagrodę za aktywny udział w warsztatach, przedszkolakom ukazał się „chemiczny duszek”.
Dobra zabawa i mile spędzony czas, a przede wszystkim radość dzieci to dowód na to, że warto organizować tego typu warsztaty.

Warsztaty chemiczne