Zakładamy zielony kącik w przedszkolu

Opublikowano: poniedziałek, 06.03.2017
Autor: p. M. Wojtoń

Wzorowi ogrodnicy      Przez cały tydzień (27.02 – 3.03. 2017 r.) dzieci z grupy „Krasnale” z wielkim zapałem zakładały w sali zielony ogródek. Wcześniej, razem z paniami gromadziły potrzebne przybory: pojemniczki, doniczki, konewki, ziemię i różne nasiona. Przed przystąpieniem do pracy poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Poznały etapy sadzenia cebuli i pietruszki oraz siania rzeżuchy. Następnie przedszkolaki przystąpiły do wysiewu wcześniej przygotowanych nasion do doniczek. Samodzielnie siały rzeżuchę, szczypiorek, pietruszkę, rzodkiewkę, mięte, groszek pachnący, owies oraz sadziły cebulkę na szczypiorek. Poznały również zioła, które wykorzystywane są w kuchni: bazylię, tymianek, oregano, majeranek i miętę. Na tackach wypełnionych zwilżoną watą oraz w słoikach z gazą mali ogrodnicy samodzielnie umieszczali nasiona różnych kiełków. Mieli także możliwość degustacji kiełków na kanapce. Aby spotęgować moc naszego zielonego ogródka umieściliśmy w nim wiosenne kwiaty tj. hiacynty, żonkile i pierwiosnka. Dzieci pomagały również w sadzeniu kwiatów doniczkowych i małych kaktusów. Obiecały, że będą dbały o swoje rośliny systematycznie je podlewając oraz będą obserwowały ich wzrost. Myślę, że wszystkim „Krasnalom” należy się medal „Wzorowego ogrodnika”.

Młodzi ogrodnicy