Jak spędzam czas wolny? - wyniki ankiety

Opublikowano: środa, 26.06.2013
Autor: Pedagog
Pływasz?
Wśród uczniów klas 4 i 5 została przeprowadzona ankieta dotycząca sposobu spędzania wolnego czasu. Pytania kwestionariusza poruszały wiele kwestii związanych z tym tematem. Poniżej zamieszczam wnioski ogólne  jakie nasuwają się po analizie poszczególnych kwestionariuszy oraz zestawienie szczegółowe. Zachęcam Państwa do przyglądnięcia się przedstawionym wnioskom i wynikom.

Mocne strony:
• 96% uczniów posiada swoje wyznaczone obowiązki szkolne (sprzątanie 63,6%, wyrzucanie śmieci 45,5%, robienie drobnych zakupów 38,2%) na które poświęca 30 minut czasu (40,3%)
• Uczniowie w ciągu dnia mają odpowiednio dużo wolnego czasu (53,3% - 1-3 godziny, 31,2% jeszcze więcej)
• W weekendy uczniowie odpoczywają jeszcze więcej (42,9% więcej niż 6 godzin, 39% - 5-6 godzin)
• W ocenie zdecydowanej większości uczniów, w ciągi dnia i weekendy mają oni wystarczająco dużo czasu wolnego. Twierdzi tak 72,7% badanych uczniów.
• 62,3% badanych uczniów czas wolny spędza na świeżym powietrzu. Najczęstszą formą spędzania wolnego czasu w ciągu tygodnia jak i w weekendy jest jazda na rowerze 48,7%
• 29,3% badanych uczniów deklaruje, że w wolnym czasie z przyjemnością uprawia różne dyscypliny sportu, a 29,7% wspólnie wyjeżdża z rodzicami.
• Uprawianie dyscyplin sporty większość z uczniów (63,6%) robi dla własnej przyjemności.
• 37,7 % uczniów spędza w ciągu dnia tylko 30 minut przed komputerem.
• Aż 72,7% badanych uczniów potrafi samodzielnie zorganizować sobie czas wolny, jednak często robi to źle, o czym mowa poniżej.

Słabe strony
• Zbyt wielu uczniom czas wolny tak w ciągu tygodnia jak i w weekendy zajmuje rozrywka z komputerem (42,9%), i oglądanie telewizji (40,3%)
• Dla zbyt małej ilości uczniów przyjemną formą spędzania wolnego czasu jest czytanie książek (28%). Całkiem źle wypada czytanie prasy i czasopism. Tylko 7,1% badanych uczniów uważa to za dobrą formę spędzania czasu.
• Spora liczba uczniów stwierdza, że gdyby zależało to od nich cały wolny czas spędzaliby na rozrywce z komputerem (42,9%) i odwiedzaniu kolegów (44,2%)
• Uczniowie najchętniej oglądają filmy (64,9%) i programy rozrywkowe (49,4%). Programy edukacyjne są ciekawe tylko dla 35,1% uczniów.
• Zbyt wielu uczniów (28,6%) ogląda telewizję po godzinie 22.
• 11,7% uczniów w ciągu dnia spędza przed komputerem więcej niż 3 godziny. W tym czasie najczęściej grają w gry zainstalowane na komputerze (53,2%) i odwiedzają portale społecznościowe (51,9%)
• Tylko połowa badanych uczniów (53,2%) deklaruje, że czas spędzany przed telewizorem i komputerem określają im rodzice. 31,2% stwierdza, że robi to samodzielnie.
• Ponad połowie badanych (57,1%) zdarza się nudzić w wolnym czasie .
• Aż 87,1% badanych uczniów jest zdania, że właściwie spędza czas wolny.