V Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

Opublikowano: sobota, 22.11.2008

Dnia 13 listopada 2008 r. Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Dar Górników w Krośnie we współpracy ze społecznością lokalną: Urzędem Miasta Krosna, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Prywatną Szkołą Muzyczną „Pro Musica”, Krośnieńską Biblioteką Publiczną i Zespołem Szkół Muzycznych zorganizowała V Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej pod Patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Na widowni RCKP licznie zasiadła młodzież krośnieńskich szkół podstawowych: SP 1, SP 4, SP 5, SP 8, SP 14 - około 400-tu uczniów wraz z opiekunami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Zaszczycili nas swoją obecnością: Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, Przewodnicząca Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Anna Dubiel, Przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej - Tadeusz Alibożek, Naczelnik Wydziału Edukacji Grażyna Gregorczyk, Krąg Seniorów ZHP z Komendantem Hufca Krosno Danutą Bok.
Cele i założenia konkursu:
  • Popularyzacja pieśni i poezji patriotycznej wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych.
  • Rozwijanie zamiłowania do śpiewu i poezji.
  • Rozbudzanie wrażliwości estetycznej.
  • Uświadomienie roli pieśni i poezji historycznej w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej.
  • Kształtowanie osobowości współczesnego Polaka - patrioty poprzez zainteresowanie historią.

Konkurs podobnie jak w poprzednich latach obejmował trzy kategorie: recytacja, soliści i zespoły wokalne. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich krośnieńskich szkół podstawowych (17 recytatorów, 9 solistów, 7 zespołów). Jury konkursu w składzie:

• Przewodniczący - Adam Münzberger – muzyk, Dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica,
  • Ewa Gorczyca-Kwilosz – nauczyciel polonista Zespołu Szkół Muzycznych,
  • Anna Jakubik-Poręba – polonista, pracownik kulturalno-oświatowy RCKP,
  • Adam Zajdel – muzyk, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych,
  • Wanda Belcik – kierownik oddziału informacyjnego Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Wyłoniono laureatów:

w kategorii recytacja:

• I miejsce – Gabriela Guzik – SP 10
  • II miejsce – Paulina Wójcik – SP 8
  • III miejsce – Krzysztof Sajdak – SP 12

• Julia Styrkosz – SP 1,
  • Mateusz Popielarz – SP 7,
  • Jakub Łobaza – SP 14

w kategorii solista:
  • I miejsce – Kamila Wojczekowska – SP 8, Michał Stryczniewicz – SP 14,
  • II miejsce – Mariola Podbilska – SP 12
  • III miejsce – Zuzanna Znój – SP 6

• Karolina Mrozek – SP 3,
  • Oliwia Czekaj – SP 15

w kategorii zespół
  • I miejsce – zespół „Dysonansik” – SP 4
  • II miejsce – zespół wokalny „Piętnastka” - SP 15
  • III miejsce – zespól wokalny VARIA – SP 8

• zespół wokalny - SP 6,
  • zespół wokalny - SP 7

Na ocenę miały wpływ następujące kryteria:

• Dobór repertuaru pieśniowego i literackiego.
  • Prezentacja utworów.
  • Ogólny wyraz artystyczny.
  • Estetyczny i odpowiedni strój (galowy).

Nagrody książkowe o tematyce historycznej ufundowane przez Prezydenta Miasta Krosna wręczył laureatom Zastępca Prezydenta Bronisław Baran. Jury i zaproszeni goście byli pełni uznania dla wysokiego poziomu prezentacji oraz starannego doboru repertuaru. Na zakończenie konkursu wystąpił laureat Michał Stryczniewicz, który zachwycił wszystkich talentem i perfekcyjnością wykonania swojego utworu.

V KPiPP