W bibliotece

Opublikowano: poniedziałek, 24.01.2022
Autor: p. R. Rachwał
W bibliotece      W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zrealizowała cykl projektów edukacyjnych.

I. Konkurs na ulubioną okładkę książki.
      Lauretami konkursu zostali: Jakub Weron, Amelia Bobusia, Milena Wajda.
Dodatkowo w ramach projekty wykonano: gazetkę z okazji 35 rocznicy śmierci Ewy Szelburg–Zarębiny oraz wystawę jej twórczości. Fikuśne lekturki spod chmurki – wystawa na temat przeczytanej książki. Przeprowadzono konkursu Mistrz czytania. Konkurs dla klas IV-VIII na wykonanie lapbooka pt. ,,Tajemnica Bożego Narodzenia w literaturze”

II. Pluszowy miś – ulubieniec dzieci.
      23 listopada obchodziliśmy 110 urodziny Pluszowego misia. Z tej okazji w naszej szkole w klasach 0-II zorganizowano Misiowe urodziny. Tematem przewodnim był przyjaciel. Głównym celem popularyzacji tego święta było przypomnienie najważniejszych wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowy łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas chronić od zła i niebezpieczeństw. Dzieci na zajęciach poznały historię Święta Pluszowego Misia, zdobyły wiele informacji z życia niedźwiedzi podczas obejrzenia prezentacji pt. Misiowe urodziny. Wspólnie bawiły się przy piosenkach - Stary niedźwiedź, Pluszowy miś dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkursy, misiowe tańce itp. Na zakończenie uroczystości uczestnicy obejrzeli prezentację pt. Książki o misiach, podczas której mieli okazję na swobodne wypowiedzi na temat swojej ulubionej bajki i jej bohaterów. Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej i ciepłej atmosferze.

III. Dzień postaci z bajek.
      Dnia 5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Pamiętajmy iż nie jest to data przypadkowa gdyż właśnie w ten dzień przypadają urodziny Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. W związku z tym w ramach Narodowego Rozwoju Czytelnictwa klasy trzecie pod opieką wychowawców i bibliotekarzy uczestniczyły w zajęciach w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Tematem spotkania było przybliżenie czytelnikom postaci Walta Disney a. Dzieci uczestniczyły w ciekawych warsztatach między innymi dowiedziały się co to jest dubbing oraz korzystały z ciekawej aplikacji Quiver Education. W nowoczesnym świecie, w dobie wszechobecnego Internetu szczególnie warto przypominać dzieciom dawne klasyczne bajki i baśnie ponieważ coraz częściej wypierane są one przez bajki współczesne.
      Zapraszamy zatem naszych wszystkich czytelników do biblioteki szkolnej po piękne stare baśnie.

IV. Biblioterapia
      W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece przeprowadzono cykl spotkań biblioterapeutycznych pt. „Książka przyjaciel na dobre i złe” na podstawie wybranych utworów literackich. Biblioterapia czyli leczenie książką oraz arteterapia – terapia przez sztukę to metody pedagogiczne , które wprowadzane są na zajęciach w bibliotece w poszczególnych klasach.
W ramach zajęć zrealizowano tematy:
• Problemy adaptacji w nowym środowisku - na podstawie utworu W. Chotomskiej – Trzymaj się Kamil.
• Wartość przyjaźni – na podstawie utworu D. Wawłow – Chcę mieć przyjaciela.
• Agresja – na podstawie utworu M. Musierowicz – Bijacz.
• Strach – na podstawie utworu M. Musierowicz – Boję się.
• Zazdrość – na podstawie utworu M. Musierowicz – Kredki.
• Grzeczność ułatwia życie – na podstawie utworu M. Musierowicz – Rybka.
      Celem biblioterapii jest psychiczne, duchowe wsparcie danego dziecka, ukazanie wzorców, zmniejszenie agresywnego zachowania oraz odzyskania wiary w siebie. Dobrze dobrana i odpowiednio omówiona książka może pomóc i kompensować braki . Właściwy dobór literatury sprawia, że czytelnicy zapominają o niepowodzeniach . Warto podkreślić iż odpowiednio dobrane materiały czytelnicze jako pomoc terapeutyczna spełniają bardzo ważną rolę.

V. Baśniowe spotkanie z Mikołajem.
      W dniach 6- 10 grudnia biblioteka szkolna zorganizowała Baśniowe spotkanie z Mikołajem. W spotkaniu uczestniczyły: klasa 0, młodsze dzieci ze świetlicy oraz grupy przedszkolne: Biedronki, Krasnale i Nutki. Na początku uroczystości dzieci zapoznały się z miejscem pochodzenia baśni. Następnie uczennice z kółka bibliotecznego przemieniły się w czarodziejskie postacie z bajek (w pięknych strojach zakupionych w ramach programu) i zaprezentowały małe scenki teatralne. Później najmłodsi wysłuchali krótkich fragmentów baśni oraz pięknej opowieści o zwycięstwie dobra i sprawiedliwości. Uroczystość przebiegała w magicznej mikołajkowej atmosferze mali widzowie dowiedzieli się, ze dawać innym i dzielić się z innymi to prawdziwa sztuka, wówczas każdy może zostać św. Mikołajem. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki wysłuchały również wierszy nawiązujących do świąt. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piękną piosenkę o Mikołaju

W bibliotece